CHP0805-FX-1002ELF
Mfr.Part #
CHP0805-FX-1002ELF
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
RESHIGHPOWER 0805 10K 1% 1/2W TC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Resistance :
10 kOhms
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%